Angora
NEDEN

YÜN HALI?

Bütün halılar ilk döşendikleri anda güzel ve yeni görünürler, ancak birkaç yıl sonra dokuma yün halı ile diğer sentetik halılar arasındaki fark ortaya çıkar. İdeal bir halının en önemli göstergesi; ileriki yıllarda bile ilk döşendiği günkü orijinal görünümünü ve özelliklerini koruyabilmesidir. Yüksek teknoloji ürünü olan ve günümüzde de geliştirilmekte olan sentetik elyaflardaki çeşitliliğe rağmen, yün elyafının bir benzeri hala yoktur. Sahip oldupğu sayısız avantajlardan dolayı YÜN HALI, gerçek kaliteyi arayanların vazgeçilmez seçimidir.

YÜN HALININ ÜSTÜNLÜKLERİ

SAĞLIKLIDIR,

Yün halı bulunduğu mekanlarda; eğer ortamdaki nem oranı yüksek ise fazla nemi emer. Eğer nem oranı düşük ise emdiği ve hapsetttiği nemi ortama geri salar. Böylece gerek ısı gerekse nem açısından dengeli ve sağlıklı bir ortam sağlar.

YÜN HALININ ÜSTÜNLÜKLERİ

YANMAYA KARŞI DİRENÇLİDİR,

Yün halı çok zor tutuşur. Alev kaynağı yok olduğunda, kendi kendini söndürebilme özelliğine sahip tek elyaftır. Yanan sigara izmariti, kibrit v.b. malzemeler yün halıda sönerler ve genellikle iz bırakmazlar. Diğer elyaf türlerinden üretilmiş halılar, bu tür yanıklarda çukurlaşır ve delinirler. Yün halıda bu belli belirsizdir. Bu özelliği ile çoğu mekanlar için aranan ALEV ALMAZLIK kriterlerini fazlasıyla yerine getirir.

YÜN HALININ ÜSTÜNLÜKLERİ

ANTİSTATİKTİR,

Yün doğal yapısından dolayı antistatiktir. Statik elektriğin bazı bünyelerde oluşturduğu nedensiz stres, başağrısı v.b. sorunların giderilmesinde yardımcı olur. Statik elektriğe duyarlı bazı hassas elektronik ürünlerin korunmasını sağlar. Havada uçuşan toz, polen, kıl v.b. kirletici unsurların halı yüzeyinde serbest kalmasına neden olur. Bunların halı ipliklerine mıknatıs gibi çekilerek yapışmasını önler. Böylelikle bu tür kirletici unsruların vakumlu süpürgelerle kolaylıkla emilmesini sağlayarak, halının kirlenmesini oldukça geciktirir.

YÜN HALININ ÜSTÜNLÜKLERİ

YALITKANDIR,

Kendisine özgü özel yapısından dolayı ses ve ısı bakımından oldukça iyi bir yalıtkan malzemedir. Sessiz sakin ortam sağladığı gibi, sadece kendisinin sahip olduğu özelliklerden dolayı yaz-kış (tüm mevsimlerde) ısıyı belli bir seviyede tutabilmektedir.

YÜN HALININ ÜSTÜNLÜKLERİ

ESTETİKTİR,

Yün elyafının renk tutma özelliği mükemmeldir. Boyandığında oldukça canlı renklere sahip bir ürün haline gelmektedir. Bu canlılık uzun yıllar sürmekte ve halıya estetik bir görünüm sağlamaktadır.

YÜN HALININ ÜSTÜNLÜKLERİ

KONFORLUDUR,

Yün, yüksek esneme ve dik durabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile halının ömrünü uzattığı ve dayanma süresini arttırdığı gibi rahatlık ve konfor sağlar.

YÜN HALININ ÜSTÜNLÜKLERİ

TEMİZDİR,

Toz, kir ve lekelere karşı dirençlidir. Uygun yöntemlerle temizlik ve bakımı yapıldığında, yıllarca ilk günkü görünümünü korur. Yıllar sonra bile hala yeniymiş izlenimini bırakır..